Mult am urmărit spaÈ›iul public, È™edinÈ›ele la instituÈ›ii publice È™i la Embassy of Sweden in Chisinau refetitoare la Programului NaÈ›ional de Extindere È™i Reabilitare a Pădurilor pentru a înÈ›elege ce se urmăreÈ™te de fapt È™i care ar fi poziÈ›ia È™i rolul Societății Ecologice BIOTICA în această ecuaÈ›ie. Pe lângă recomandările la program, am înÈ›eles că mai putem fi utili È™i altfel.
Ieri de exemplu, ne-am dat întâlnire la ULIM - Universitatea Liberă InternaÅ£ională din Moldova pentru a continua discuÈ›iile despre Programul NaÈ›ional de Extindere È™i Reabilitare a Pădurilor. DeÈ™i am invitat mai mulÈ›i stake-holderi, ne-au onorat cu prezenÈ›a doar cei ce au considerat că mai au ce discuta referitor la program.
Ne-am bucurat să îi vedem pe colegii de la Parcul NaÈ›ional „Orhei”, Împădurim Moldova, Follow-the-root, EcoVisio, Gradina Moldovei È™i alte ong-uri de mediu. La întâlnire au fost prezenÈ›i È™i reprezentanÈ›i din mediul academic, inclusiv È™i câÈ›iva studenÈ›i cu zeci de ani de experiență în gospodaritul pădurilor, experÈ›i independeÈ›i È™i chiar o echipă de la TV8.MD. DiscuÈ›ia a fost moderată de către Lilia Curchi, directorul AsociaÈ›ia JurnaliÈ™tilor de Mediu
Am discutat despre temerile, provocările È™i punctele slabe din experienÈ›a gestionării fondului forestier, dar È™i despre celalte programe naÈ›ionale de împădurire È™i rezultatele lor.
Am punctat necesitățile È™i momentele sensibile ale noului program, elaborând la baza discuÈ›iilor o rezoluÈ›ie, pe care, după ce o evaluează participanÈ›ii, o vom expedia în adresa Ministerul Mediului al Republicii Moldova È™i a PreÈ™edinÈ›ia Republicii Moldova pentru a o lua în consideraÈ›ie la elaborarea proiectului de lege în forma sa finală.
Mulțumim frumos tuturor pentru prezență și considerație.