images

Împădurirea de la Cârnățeni

Înainte de sărbători, localnicii din satul Cârnățeni, localitate parte din Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”, au ieÈ™it voluntar la împădurire.
Peste 50 de oameni, care s-au solidarizat cu apelul primarului și chemarea dealurilor din jurul satului, au ieșit la plantare, joi 22 decembrie.
S-au plantat puieÈ›i de frasin È™i puÈ›in salcâm pe un teren pe o porÈ›iune de 5ha, care a suferit de eroziuni È™i alunecări. Oamenii au plantat cu deosebită plăcere, pentru natura din jurul satului È™i pentru toÈ›i care vor locui în Cârnățeni È™i în jurul satului, acum È™i în viitor.
Datorită suportului din partea Suediei🇸🇪, echipa Societății Ecologice Biotica a iniÈ›iat È™i a cofinanÈ›at lucrările de împădurire, prin achiziÈ›ia materialului săditor.
Prelucrarea terenului, plantarea È™i îngrijirea a revenit pe seama Primăria Cîrnățeni
Mulțumim tuturor