Vineri, pentru consacrarea zilei înverzirii plaiului, împreună cu membrii comunității din satul GrădiniÈ›a, am plantat plante anuale È™i multianuale în preajma punctului de vizualizare a naturii din localitate. Împreună am dedicat puÈ›in timp È™i efort pentru amenajarea zonei de atracÈ›ie turistică dar È™i atractivă pentru localnicii care aleg să petreacă timpul în acest loc. Evenimentul a avut loc în cadrul proiectului În cadrul proiectului “Natura 2000 în Moldova: Promovarea abordării europene a conservării naturii în Moldova” È™i “Sprijinul Ceh pentru un management mai bun al ariilor protejate din Moldova”, desfășurate de Societatea Ecologică BIOTICA împreună cu Arnika, cu susÈ›inerea AgenÈ›iei de dezvoltare a Cehiei în cadrul programului TRANSITION