Joi, pe 25 mai, în cadrul programului de vizită a colegilor noÈ™tri de la Arnika, am desfășurat o È™edință împreună cu localnicii din Talmaza, pentru a colecta propuneri pentru introducerea în strategia È™i planurile de dezvoltare a satului. La È™edință au participat
19 persoane, inclusiv activiÈ™ti locali, interesaÈ›i de procesul de dezvoltare a satului. Au fost discutate diferite aspecte referitoare la Strategia de Dezvoltare a satului Talmaza, de altfel care este valabilă până în 2026. Au fost propuse mai multe obiective pentru actualizarea Strategiei de Dezvoltare a satului, iar în toamnă, am preconizat o altă È™edință, după care propunerile de actualizare a Strategiei vor fi propuse spre aprobare către Consiliului Local.
Evenimentul a avut loc în cadrul proiectului Gardienii Naturii Moldovei: consolidarea drepturilor comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului, desfășurat împreună cu Arnika în cadrul programului Transition, susÈ›inut de Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic