După ce am terminat activitatea de salubrizare, am mers la Leuntea, unde pe malul Nistrului Chior, am desfășurat È™edinÈ›a cu grupul de lucru pentru informarea cetățenilor referitor la crearea Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”.
A fost prima È™edință cu grupurile de lucru în aÈ™a format, pe care însăși grupul l-a ales.
Discutasem preponderent despre probleme simple, care întârzie să fie rezolvate dar nu întârzie să afecteze atât starea naturii din jur cât È™i calitatea vieÈ›ii populaÈ›iei locale.
O mare parte din timp, am dedicat-o albiei vechi al Nistrului, enumerând soluÈ›iile posibil de implementat acum, cu resursele È™i forÈ›ele locale, nu încă peste 30 de ani. Încă o data ni s-a confirmat că Nistrul Chior joacă un rol extrem de important pentru localnici, iar reconstrucÈ›ia sa ecologică rămâne a fi una din prioritățile noastre pe terment lung.