images

Ședința grupului de lucru pentru informarea comunității referitor la Parcul Național Nistrul de Jos, din Grădinița

După ce am terminat activitatea de salubrizare, am mers la Leuntea, unde pe malul Nistrului Chior, am desfășurat È™edinÈ›a cu grupul de lucru pentru informarea cetățenilor referitor la crearea Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”.
A fost prima È™edință cu grupurile de lucru în aÈ™a format, pe care însăși grupul l-a ales.
Discutasem preponderent despre probleme simple, care întârzie să fie rezolvate dar nu întârzie să afecteze atât starea naturii din jur cât È™i calitatea vieÈ›ii populaÈ›iei locale.
O mare parte din timp, am dedicat-o albiei vechi al Nistrului, enumerând soluÈ›iile posibil de implementat acum, cu resursele È™i forÈ›ele locale, nu încă peste 30 de ani. Încă o data ni s-a confirmat că Nistrul Chior joacă un rol extrem de important pentru localnici, iar reconstrucÈ›ia sa ecologică rămâne a fi una din prioritățile noastre pe terment lung.