Anul ăsta am început È™edinÈ›ele grupurilor de lucru pentru informarea cetățenilor referitor la crearea È™i funcÈ›ionarea Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”, din Plopi - Știubei.
Chiar dacă informăm comunitățile locale È™i funcÈ›ionarii publici din APL despre cum È™i de ce funcÈ›ionează parcul naÈ›ional, oricum anual ne întoarcem la fix aceeaÈ™i informaÈ›ie pentru a răspunde la întrebările cetățenilor. La fel ca È™i în alte localități, discuÈ›iile devin aprinse È™i oamenii se implică cu toate emoÈ›iile pentru a-È™i exprima părerea È™i poziÈ›ia vis-a-vis de propunerile comunității.
La fel, ca È™i în alte localități, oamenii au nevoie de confirmări că locuiesc într-o arie naturală protejată, cât mai publice È™i palpabile, nu doar vociferate