Demult nu am mai organizat tururi, vizite și excursii, dar pentru tot vine timpul.
Sâmbătă la Hike în codrii am descoperit că nu doar noi visam la o ieÈ™ire la natura unii rezervaÈ›ii naturale, dar È™i participanÈ›ii evenimentului ardeau de nerăbdare, la fel cu o fac aÈ™teptâmd următoarea noastră ieÈ™ire.
Împreună cu aproape 30 oameni de toate vârstele, am luat la pas traseul turistic din RezervaÈ›ia Naturală ”Codrii”. Am aflat multe curiozități È™i ne-am bucurat de acest loc aÈ™a cum ar presupune eco-turismul.
După câteva ore de drumeÈ›ie cu informaÈ›ii despre rezervaÈ›ie, cât È™i despre alte arii naturale protejate din ReÈ›eaua Ecologică NaÈ›ională a R. Moldova, am ajuns de unde ne-am pornit. La iaz, am servit o plăcintă iar unii din participanÈ›i chiar au tras È™i un pui de somn, scurt.
DrumeÈ›ia a fost organizată în cadrul proiectului “Gardienii naturii Moldovei: consolidarea drepturilor comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului”, desfășurat în parteneriat cu Arnika în cadrul programului Transition, cu susÈ›inerea Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic