images

Celebrarea zilei pământului și a Bioticii

Cu ocazia jubileului de 30 de ani a organizaÈ›iei noastre, cât È™i cu ocazia zilei pământului, ne-am întâlnit pe 19 aprilie la ULIM - Universitatea Liberă InternaÅ£ională din Moldova cu vechii, noii È™i actualii membri din Societatea Ecologică ”Biotica”, cât È™i cu alÈ›i colegi din alte asociaÈ›ii obÈ™teÈ™ti de mediu. Am povestit unii altora istoria formării acestei asociaÈ›ii obÈ™teÈ™ti, cât È™i experienÈ›a căpătată în cei trei decenii de activitate. La fel, am discutat despre provocările de mediu la care trebuie să facem față È™i despre soluÈ›iile pe care le-am propus colegilor. Unele ar putea fi foarte îndepărtate de precedentele zilelor noastre dar, uneori pentru a progresa È™i a soluÈ›iona probleme nemaiîntâlnite până acum, este nevoie de a păși mai departe de zona de propriu confort.
Această întâlnire am putut să o desfășurăm datorită suportului din partea Arnika în cadrul proiectului “Gardienii naturii moldovei: consolidarea drepturilor comunităților de pe ambele maluri ale Nistrului” realizat în cadrul programului Transition cu sprijinul Ministry of Foreign Affairs (Czech Republic)