Finalul lunii martie, a fost marcat special.
După È™edinÈ›ele cu membrii comunității locale în primăriile satelor Tudora, Purcari È™i ViiÈ™oara, în ultima zi al lui martie, organizat, cei mai asertivi oameni au ieÈ™it la făcut curat în sat, mai ales pe lângă Nistru dar È™i prin pădure la ViiÈ™oara. Acolo copii după acÈ›iune au mai plantat câÈ›iva puieÈ›i, după care s-au strâns în È™coala la o lecÈ›ie de mediu.
Per general, astfel de activități ar trebui să fie organizate fără încetare, pentru a deprinde oamenii cu starea de curățenie, de care unii sunt indiferenÈ›i iar alÈ›ii dornici È™i indignaÈ›i de lipsa curățeniei.
Au fost evacuați zeci de saci cu tot felu de gunoaie și vrem să credem că, malurile Nistrului și pădurile din preajma acestor locuri, au devenit puțin mai curate iar participanții mai sensibilizați de această problemă.
Activitatea a avut loc în cadrul proiectului “suport pentru comunitățile locale din Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos” în soluÈ›ionarea problemei deÈ™eurillor”, desfășurat cu suportul Czech Republic Development Cooperation