images

Ședința cu grupul comunitar din Cârnățeni

Am început săptămâna cu vizita la Cârnățeni, unde am re-unit grupul de lucru pentru informarea cetățenilor referitor la crearea È™i funcÈ›ionarea Parcul NaÈ›ional “Nistrul de Jos”. Ne-am bucurat deosebit, în special să vedem un număr considerabil de tineri deschiÈ™i pentru a privi localitatea cu alÈ›i ochi È™i a vedea potenÈ›ialul conservării È™i reabilitării naturii locului. Desigur nu ne-a scăpat să discutăm È™i despre problema gunoiului, pe care elevii consiliului local al tinerilor au abordat-o cu toată dedicaÈ›ia. La fel sperăm să putem implica È™i informa lumea despre crearea È™i funcÈ›ionarea Parcului NaÈ›ional “#nistruldejos”
AcÈ›iunea au avut loc în cadrul proiectului „Gardienii naturii Moldovei: Consolidarea drepturilor comunităților locale de pe ambele maluri ale Nistrului” realizat în parteneriat cu Arnika, cu ajutorul programului Transition, cu suportul financiar al Ministerului Afacerilor Externe al Republicii Cehe
Această activitate a fost susținută de Suedia.